fallback

Квотната сделка на ОПЕК и Русия се изправя пред нова заплаха

На фона на последния подем на цените на петрола въпросът е дали стратегията не работи твърде добре

10:51 | 18.01.18 г. 20

Когато Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и Русия се срещнат този уикенд, за да прегледат стратегията си за намаляване на глобалното пренасищане на петролния пазар, те ще се изправят пред необикновен проблем: тя може би работи твърде добре, пише Bloomberg.

Докато квотите им, заедно със стабилното глобално търсене, затягат пазара, цените на суровия петрол се вдигнаха до тригодишен връх от около 70 долара за барел. Това доведе до предупреждения – от петролния министър на Иран до Goldman Sachs – за нов ръст на производството в САЩ, което унищожава усилията на ОПЕК.

„Голямото опасение са цените – дали те се тревожат, че цените се повишават твърде бързо?“, коментира Майк Уитнър, ръководител на проучванията на петролните пазари в Societe Generale в Ню Йорк. „Има много причини за тревога, но на върха в списъка е как ще отговори производството в САЩ“.

Предвид все още наличния огромен излишък от петрол министрите от ОАЕ, Ирак и Кувейт настояват, че няма нужда да се променя стратегията и че картелът ще се придържа към плана си за ограничаване на добива до края на годината. Въпреки това скокът на цените означава, че делегатите, които се събират в оманската столица Мускат, трябва да решат как да излязат от квотите.

Сделката между ОПЕК и другите производители, включително Русия, бе сключена през 2016 г., които обединиха усилия, за да се справят с шистовия бум в САЩ, наводнил пазарите и свалил цените. През по-голямата част от 2017 г. те изпитваха трудности, тъй като глобалните резерви останаха високи, а цените – ниски.

Но стратегията набра сила през втората половина на годината. Цените реагираха и фючърсите върху Брента достигнаха 70,05 долара на 11 януари – най-високото си ниво от декември 2014 г. Макар че това дава на страните производителки известно успокоение, то носи и съответните проблемни последици.

Вследствие на нови инвестиции производството в САЩ може да достигне 11 млн. барела на ден през годината, задминавайки саудитския и руския добив, сочат официални прогнози на американското правителство. За сравнение, оценката за 2017 г. бе за 9,3 млн. барела на ден.

Нарастващото търсене на суров петрол обаче ще помогне да се заличи част от допълнителното производство. Глобалното потребление ще се разшири с около 1,5 млн. барела на ден тази година, заяви генералният секретар на ОПЕК по-рано този месец.

Производителите официално ще разгледат споразумението си през юни и може да започнат да свиват квотите през втората половина на годината, смятат анализатори. Саудитска Арабия и Русия – най-големите производители в сделката – неведнъж са подчертавали, че когато времето за прекратяване на сделката дойде, това ще бъде направено постепенно.

В същото време натискът за промяна на стратегията вероятно ще се смекчи през следващите седмици с поевтиняването на петрола, смятат от Citigroup и Societe. Фючърсите ще спаднат заедно заради по-слабото сезонно търсене, тъй като нуждата от зимни горива отминава, а хедж фондовете печелят от последното рали.

„Засега, тъй като ценовата сила изглежда временна, смятам, че ОПЕК ще кажат, че вървят към ребалансиране на пазара и продължават напред“, казва Ед Морс, ръководител на проучванията на суровините в Citigroup. “Може да има споразумение за увеличение на добива през лятото“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:58 | 12.09.22 г.
fallback